صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / معاون بنیادشهید: تمام دستگاه ها موظف به پرداخت فوق العاده ایثارگری هستند

معاون بنیادشهید: تمام دستگاه ها موظف به پرداخت فوق العاده ایثارگری هستند

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: تمامی دستگاه های اجرایی موظف به پرداخت فوق العاده ایثارگری به ایثارگران، جانبازان و خانواده های شهدای شاغل هستند.

سعید عندلیبی افزود: موضوع فوق العاده ویژه ایثارگران در ماده ۵۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران آمده است و اکنون این قانون در بسیاری از دستگاه های دولتی در حال انجام است.
وی تصریح کرد: از سال گذشته آموزش و پرورش با یک میلیون نیروهای ایثارگر و خانواده های شهدا، این طرح را انجام داد اما برخی از دستگاه ها ممکن است هنوز این طرح را اجرا نکرده باشند که این نوع کار موظفی است که باید تمامی دستگاه ها انجام دهند.
عندلیبی با بیان اینکه اکنون روی اجرای این طرح در دستگاه های دولتی و غیردولتی اختلاف وجود دارد، گفت: اگر دستگاهی از دستگاه های دولتی این ماده قانونی را برای کارکنان ایثارگر و شاهد اجرا نکرده باشد باید نسبت به اجرایی کردن آن اقدام کند.
وی با اشاره به صراحت ماده ۵۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و تاخیر در اجرای برخی موارد آن گفت: در این قانون آمده تمام دستگاه ها به شهدا و جانبازان بالای ۲۵ درصد شاغل و آزادگان شاغل (قید شاغل دارد) مبلغی معادل ۲۵ درصد حداقل حقوق کارکنان دولت را به عنوان فوق العاده ایثارگری پرداخت کند. البته در مورد مستخدمان غیر دولتی مبلغ یاد شده توسط بنیاد شهید پرداخت می شود.
معاون حقوقی بنیادشهید ادامه داد:این ماده قانونی در برخی از دستگاه های اجرایی در حال اجراست و برای اجرای این قانون در دیگر دستگاه ها می بایست با سازمان مدیریت و برنامه ریزی هماهنگ شود چون باید بار مالی آن تامین شود.
عندلیبی اضافه کرد: به همه ایثارگرانی که مشمول خدمات کشوری هستند فوق العاده ایثارگری تعلق می گیرد و فرزندان شهدا، جانبازان و رزمندگان فوق العاده قانون خدمات کشوری می گیرند.
به گزارش ایرنا، ماده ۵۱ ـ تمام دستگاه های اجرائی مشمول این قانون موظفند به شهدا و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و آزادگان شاغل مبلغی معادل ۲۵ درصد حداقل حقوق کارکنان دولت را که هر سال توسط دولت تعیین می‌شود به‌ عنوان فوق‌ العاده ایثارگری به‌طور ماهانه پرداخت کنند.
تبصره۱ـ به افراد موضوع ماده یادشده که در استخدام دولت نیستند مبلغ یاد شده توسط بنیادشهید تامین و پرداخت می‌ شود.
تبصره۲ـ این فوق‌ العاده ایثارگری به جانبازان و آزادگان از کار‌افتاده کلی که از حقوق حالت اشتغال مطابق مواد (۳۸) و (۳۹) این قانون برخوردار شده ‌اند تعلق نخواهد گرفت.
براساس آماربنیادشهید، تعداد جانبازان زیر ۲۵ درصد ۳۳۱ هزار و ۵۵۵ تن، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر ۲۳۳ هزار و ۲۶۷ تن، جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد ۲۵ هزار و ۴۸۱ و جانبازان بالای ۷۰ درصد حدود ۹ هزار و ۶۸۸ است؛ ضمن اینکه حدود هفت هزار جانباز اعصاب و روان شدید در کشور بسر می برند. همچنین حدود ۲۳۰ هزار شهید تقدیم انقلاب شده است.

این مطالب را نیز ببینید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code